Szkolenia dla pracowników – jakie są rodzaje?

Szkolenia dla pracowników – jakie są rodzaje?

Przede wszystkim jedną z metod rozwoju pracownika i zdobywania przez niego nowych kompetencji są szkolenia dla pracowników. Rzecz jasna mogą one obejmować w zasadzie każdą tematykę, mogą być realizowane zarówno przez zasoby wewnętrzne firmy jak i firmy szkoleniowe zewnętrzne. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jakie rodzaje szkoleń wyróżniamy oraz czym się różnią i jakie przepisy regulują kwestie szkolenia pracowników? Przeczytaj go koniecznie!

Forma prowadzenia szkoleń

Zacznijmy do tego, że zdecydowana większość szkoleń dla pracowników odbywa się w formie warsztatów lub wykładów prowadzonych bezpośrednio przez trenera / prowadzącego szkolenie. Jednak wraz z rozwojem internetu pojawiły się jednak nowe formy szkoleń, znane jako szkolenia internetowe lub szkolenia on-line. Przede wszystkim taka forma szkoleń realizowana jest za pomocą internetu i pracownik może brać w nich udział w miejscu pracy.

Odpłatność za szkolenia dla pracowników

Bardzo często zdobywanie nowych kompetencji jest dość kosztowne. Jednak w praktyce, firmy stosują następujące rozwiązania:

– szkolenia dla pracowników płatne przez pracodawcę,

– w całości finansowane przez firmę. Oczywiście odbywają się z reguły w trakcie godzin pracy i w takiej sytuacji pracownik wysłany na szkolenie jest zobowiązany do uczestnictwa. Dlatego jeśli jednak szkolenie zawodowe czy miękkie realizowane jest poza godzinami pracy (np. szkolenie weekendowe), to pracownik może, ale nie musi w nim uczestniczyć (pracodawca nie może go zmusić).

szkolenia współfinansowane przez pracodawcę

Warto wspomnieć także o tym, że szkolenia współfinansowane przez pracodawcę to takie szkolenia, w których pracodawca partycypuje w kosztach, ale nie ponosi ich w całości. Rzecz jasna pracodawca nie może zmusić pracownika do pokrycia części kosztów szkolenia, ale może dopłacić pracownikowi do szkolenia lub studiów na jego wniosek. Musisz być także świadom tego, że czasami dzieje się tak, że pracodawcy wysyłając pracownika na szkolenie lub je współfinansując, oczekują umowy lojalnościowej, która zwiąże pracownika z firmą na określony czas, w celu amortyzacji kosztów szkolenia.

Szkolenia płatne w całości przez pracownika

Natomiast jeżeli chodzi o szkolenia płatne w całości przez pracownika – firma się nie dokłada do szkolenia pracownika czy studiów, które to szkolenia pracownik realizuje sam na własne życzenie. Dodatkowo zgodnie z artykułem 103 kodeksu pracy i rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, pracodawca który wyraził zgodę na szkolenie pracownika zobowiązany jest do udzielenia mu płatnego urlopu szkoleniowego (jego zakres określa rodzaj szkolenia).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *